Często nie jesteśmy świadomi, z jak wielką ilością toksyn na co dzień musi radzić sobie ludzki organizm. Świat popędził do przodu, a za nim biegnie również przemysł spożywczy – między innymi przy pomocy pożywienia podtruwamy swoje ciało różnego rodzaju środkami chemicznymi, które jedynie wydają się być niewinne, a w rzeczywistości mogą posiadać nie do końca zbadane szkodliwe właściwości. Dieta obfitująca w pokarmy przetworzone to jednak nie wszystko – ludzki organizm zatruwa również m.in. zanieczyszczone (dym tytoniowy, spaliny, różnego rodzaju pyły) powietrze, a także przemysł farmaceutyczny, któremu bez wątpienia zawdzięczamy wiele, ale na rynku dostępnych jest niestety szereg nierzadko nadużywanych preparatów bez recepty, a ich stosowanie przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Jak więc oczyścić organizm z toksyn, które szkodzą właściwie każdemu układowi ludzkiego organizmu? Jak wspomóc funkcje wątroby i nerek, które filtrując krew, aktywnie uczestniczą w usuwaniu z niej substancji o antyzdrowotnych właściwościach? Jedyną metodą, która przynosi długotrwałe i zadowalające efekty, a przy tym nadmiernie nie obciąża organizmu jest powrót do natury – sokowy detoks.

Sokowy detoks to inaczej rodzaj diety opartej przede wszystkim o spożywanie naturalnych, tłoczonych soków pozbawionych dodatku wody, cukru i oczywiście konserwantów. Istnieją dwa warianty diety sokowej: wariant pierwszy, bardziej rygorystyczny, w którym w menu znajdują się właściwie jedynie soki owocowe i warzywne, oraz wariant drugi, stosunkowo bezpieczniejszy i mniej inwazyjny, w którym soki stanowią główny, ale nie jedyny element jadłospisu.

Ile trwa sokowy detoks? Czas stosowania diety oczyszczającej uzależniony jest od tego, czy decydujemy się na spożywanie wyłącznie soków owocowych i warzywnych – wówczas detoks trwa maksymalnie od 5 do 7 dni - czy też wybieramy opcję bardziej przystępną – wkomponowujemy w zdrowy, urozmaicony jadłospis około 6 szklanek soku dziennie – wówczas detoks trwać może nawet kilkanaście dni. Pragniemy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie rygorystycznej diety opartej wyłącznie o picie soków w niektórych przypadkach może okazać się niebezpieczne – przed rozpoczęciem sokowego detoksu bezwzględnie należy więc skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni stan zdrowia i wykluczy ewentualne schorzenia.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na bardziej lub mniej wymagającą wersję diety, aby była ona w pełni skuteczna i przyniosła pożądane efekty warto sięgać po soki najwyższej jakości – te naturalne, tłoczone i podawane bez dodatku wody, cukru i konserwantów. Istnieje również rytm normujący pory, w których należy sięgać po określone rodzaje soków. Bogate we fruktozę soki owocowe i owocowo-warzywne najlepiej wybierać w godzinach rannych – do południa – wówczas dostarczą one organizmowi porcję energii, dbając o witalność i dobre samopoczucie, a jednocześnie nie przerodzą się w tłuszczową oponkę w okolicach talii. Soki warzywne warto natomiast pić w godzinach popołudniowych i wieczornych – można wówczas podawać je na ciepło i z dodatkiem rozgrzewających przypraw. Stosując dietę oczyszczającą, dzień należy rozpocząć od szklanki wody z cytryną, a przed pójściem spać sięgnąć po filiżankę naparu z melisy.

W jaki sposób działa sokowy detoks? Dostarczając organizmowi dużych ilości naturalnych soków, przede wszystkim zaopatrujemy go w witaminy i minerały, wśród których wiele posiada właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że substancje zawarte w sokach neutralizują wolne rodniki i innego rodzaju substancje toksyczne niszczące ludzkie ciało na poziomie komórek. Z pomocą podtrutemu organizmowi przychodzi sama natura, która stopniowo wypiera wszechobecną chemię.